Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 8293260



*

nr 829 3260


DINNERWARE

50 del ca, 1950s, Gefle, Kryss, Svalan, Spinett & Pallas,


50 del ca, 50-tal, Gefle, Kryss, Svalan, Spinett & Pallas


Estimate:

1000

Sold:

SEK 800

Auction date:

Monday May 27 2013
at 19:36:16


  • Bid history
Time Bidder Bid
23/5 23:47:16 1      Vinnande bud
27/5 17:53:46 2      700 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryss matservisdelar mattallrik mattallrikar spinett & pallas svalan svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
  • 6787 DINNER SET
    Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:36
  • 7219 DINNER SET
    Rosenthal, Germany, 23 pieces,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:13
  • 7160 PLATES
    2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:12




Ladda ner broschyr